Anime Fiction
Inregistrati-va pe forumul nostru !
Pentru a avea acces la toate categoriile si de a vedea toate continuturile sunteti rugat sa accesati un cont sau sa va creeati unul, aceasta operatie avand un timp estimat la maxim 2 minute !

Welcome to FAN FICTION world!

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Prezentari + critici

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Elie.
Administrator
Administrator

Sex Sex : feminin Mesaje Mesaje : 2139

MesajSubiect: Prezentari + critici   Dum Aug 26, 2012 11:25 pm

Sunteti liberi sa postati oneshot-urile. Imi cer scuze pentru problemele de la acest concurs , nu o sa se mai intample.
Aici postati oneshot-urile si sa primiti critici/pareri .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Distractie placuta pe forum ~ !!

Pentru probleme PM
Sus In jos
http://animeplace-fic.boardlog.com
Dee.
Membrii
Membrii

Sex Sex : feminin Tigru
Mesaje Mesaje : 514
Varsta Varsta : 19

MesajSubiect: Re: Prezentari + critici   Lun Sept 03, 2012 6:28 pm

Scuze Akari pentru întârziere, nu se va mai repeta. În weekend nu am fost acasă și nu am avut net deloc. Știu că nu e o scuză, puteam să o postez și vineri dar nu știam că nu o să am net.
Și stai calmă nu ai făcut nimic degeaba.
Legat de one-shot, știu că mi-a ieșit o tâmepenie. Dar e prima dat când am abordat acest gen. :-?

Domnul Anderson.

- Bunicule, bunicule ! Te caută niște bărbați! îmi strigă nepotul meu, Josh, în vârstă de nouă ani.
- Cine ar putea fii ? îl intreb eu pe Josh. Nici nu mai țin minte când am fost căutat ultima dată de cineva. Deobicei eu caut oamenii, nu ei pe mine. Hm, dubios.
Am ajuns repede în sufragerie, iar invitații mei stăteau comod pe canapea roșie din stofă. Se pare că erau polițiști, uniforma și arma îi dădea de gol. Oare ce doreau de la un bătrăn ca mine ?
- Bună ziua, domnule Aderson. Suntem de la poliția New York! spune primul polițist, vizibil nervos. Avea în jur de patruzeci de ani dar se menținea bine.
- Cu ce vă pot ajuta, domnilor ? Doriți o ceașcă de ceai sau cafea ? îi întreb eu politicos.
- Nu, mulțumim ! Am venit doar să discutăm și am prefera să rămânem doar noi, fără nepotul dumneavoastră ! de data aceasta a vorbit cel tânăr, avea o voce pițigăiată și enervantă.
- Eu nu am secrete față de familia mea. le spun calm, poate prea calm pentru un om ce stă în fața unor polițiști.
- Sunteți sigur, domnule Anderson ? acel ton, felul în care a pus întrebarea. Știa, trebuia să știe. Dar cum ? Era imposibil. Am fost atent, nu lăsasem nicio dovadă incriminatorie.

I-am zis lui Josh să se ducă la joacă, nu voiam să audă așa ceva. Nu mi-aș fi iertat niciodată dacă ar fii aflat. Îi priveam, acești polițiști nu doreau doar să discutăm. Voiau să mă aresteze, probabil chiar să putrezesc într-o celulă. Nu era nicio șansă să scap din asta. Patruzeci de ani am trăit bine mersi, dar probabil, niciun criminal nu scapă nepedepsit. Asta e viața. Omori, omori dar cândva trebuie să existe un final. Poate ăsta era al meu.

Și tot ce-am făcut a fost să fac ce-mi place, să omor. Ah ! Un sentiment așa dulce. Să știi că viața unui om nevinovat depinde de tine. În acel moment, pentru el ești Dumnezeu. Te imploră, te roagă, plânge și zbiară doar pentru a fii lăsat în viață. Din păcate atunci când încep un lucru îl duc la bun sfârșit. Prima dată e o greșeală dar încet devine o nevoie.
După sute și ceva de crime mi-a venit rândul, e timpul să plătesc pentru tot ce-am făcut. Sunt nebun, trebuia să fiu. Nu e posibil pentru un om să fie așa insensibil și să nu aibă rămușcări. Nu în situația asta.

Totul a început când mi-am omorât din greșeală pisica. Sau voiam să cred că a fost o greșeală. Știam mai bine ca oricine că mi-a plăcut. Atunci am aflat pentru prima dată cum e să iei o viață . Un sentiment dulce și aproape unic. Pentru mine crima era o dependență, așa cum pentru alții e băutura. În facultate am început să am mai mult tupeu, să omor oameni. Nu des și mereu în alte feluri. Eram la început, nu știam ce mod de a omorî îmi place. Dar știam că orice aș face nu ar trebui să las dovezi, sau măcar să nu ducă la mine.

Prima dată mi-am ucis colegul de cameră, l-am împins pe scări. Desigur, o altă greșeală nevinovată. Nu l-am suportat niciodată iar atunci a fost ocazia perfectă. Era noapte iar el era prea beat ca să se țină pe picioare. Voia să coboare scările, să se ducă la bucătărie să bea niște apă. L-am împins, s-a rostogolit pe scări și și-a rupt gâtul. Liniștit și calm m-am dus la culcare. În dimineața următoare campusul era plin de polițiști și ziariști. Era destul de clar ce se întămplase. Venise beat de la petrecere, s-a împiedica de ceva și a căzut pe scări. Un cumplit și groaznic accident. Asta mi-a dat încredere. Dacă nu m-au prins prima oară, de ce ar face-o a doua oară ? Încet, dar sigur au început să moară mai mulți oameni din campus. Aveam mereu alibiul perfect iar crimele nici măcar nu erau considerate crime. Poate din această cauză campusul avea faima că e bântuit. Dar nu, eram doar eu. Băiatul timid și rușinos care se exterioriza doar când lua o viață. Atunci eu eram cel important. Fetele care mă refuzau mureau, băieții care mă enervau mureau. Simplu, mereu îmi rezolvam problemele cu căte o crimă. Așa m-am obișnuit, era un viciu prea puternic pentru adolescentul din mine. Nu am fost niciodată suspect doar martor. Era așa palpitant să mă prefac afectat sau chiar să fiu curios cu aflarea criminalul. Eram un actor foarte bun.

Probabil că și acum ar trebui să fac la fel. Să par revoltat că sunt acuzat de atâtea crime. Eu, un bătrân respectabil, să omor pe cineva ? Imposibil. Dar ar fii fără rost. Dacă nu erau sigur că eu sunt criminalul, nu ar fii venit aici. Asta e, ăsta mi-e finalul. Eu înțeleg, dar familia mea nu. Nu vreau să creadă un om rău, nu sunt. Gândurile mi-au întrerupte de vocea gravă a sergentului.

- Ne pare rău, domnule Anderson ! Am vrut să vă anunțăm că colegul domneavostră, James Peterson, a fost găsit mort la el acasă. o spuse pe un ton sec, aproape iritat.
- Îmi pare rău să aud asta. A fost un coleg bun. Acum, dacă nu vă supărați, trebuie să plecați. Soția mea trebuie să vină din orice clipă și nu vreau să afle această veste șocantă în acest mod. Îl plăcea mult pe James, poate chiar prea mut ! ultima frază mi-am zis-o în gând. Ei nu trebuiau să știe asta. Cu siguranță dacă ar fi aflat că Mirna a avut o aventură cu James, aș fi devenit principalul suspect.
- Înțelegem perfect. Vă rugăm să ne iertați pentru deranjul făcut ! oare chiar înțelegea ? Nu prea cred.
- La revedere ! le spun eu zâmbind. Proștii ! Cum de nu și-au dat seama că eu sunt criminalul ? Știam cu mult timp înaintea lor că James a murit. M-a implorat să-l las în viață, dar cine se culcă cu soția mea moare.

You are born and then you die, but in between you can do anything you want. It's society that creates rules for us, but you can break out of that.
Sus In jos
http://silverrbeatles.tumblr.com/
Elie.
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Prezentari + critici   Lun Sept 03, 2012 11:32 pm

Wow , interesant :-? Deci ce sa spun ...
Genuri...politist? :D
Pentru inceput mi-a placut . Ma bucur totusi ca l-ai pus . Pe syryus nu prea l-am mai vazut , deci posibil ca tu sa castigi. Voi mai deschide cand chiar o sa fie cineva sa participe.

- Mi-a placut cum ai compus , destul dialog pentru cata descriere .
- Nu am mai citit pana acum o asemenea poveste . Mi-a placut descrierea primei crime.
- Nu am intalnit vreo exprimare gresita.
- Ai folosit diacritice , ceea ce e bine. Nu am observat vreo greseala de scriere , deci e bine ^^

Pentru probleme PM
Sus In jos
Inque~
Critic
Critic

Sex Sex : feminin Cocos
Mesaje Mesaje : 110
Varsta Varsta : 23

MesajSubiect: Re: Prezentari + critici   Joi Sept 06, 2012 5:52 pm

Hello.
Mi-ar fi placut sa comentez dupa ce toate creatiile au fost puse pentru ca lucrarile trebuie comparate, dar mi-ar fi fost mai greu asa.

Minusuri:
-Am vazut greseli gramaticale ("ar putea fii", "deobicei", "ar fii aflat" - personal, nu inteleg de ce pui doi de i, pur si simplu, nu are niciun sens) si dezacorduri ("uniforma si arma ii dadea de gol").
-Ai alternat prezentul cu trecutul. Nu faci asa ceva nici in one shoturi, nici in ficuri. Ori trecut (iar aici iti alegi un timp si mergi cu el) ori prezent. Iar prezentul in fictiune nu suna niciodata bine. ("spune", "intreb").
-Ai cateva scapari la semnele de punctuatie. Deseori (prea des) nu ai pus virgule inainte de "dar", "iar" si ti-au mai lipsit cateva.
-Felul in care se exprima personajul-narator nu e autentic, dupa parerea mea, si e cliseic. Aia cu "totul a inceput cand", cel putin, ma omoara. Am auzit de atatea ori, ca ma enervez cand o citesc. Dovada ca ce a narat personajul nu e autentic o constituie scena de la sfarsit. Nu a jucat deloc bine rolul de cunostinta socata. Le-a zis doar ca intelege si le-a multumit pe cel mai normal ton posibil, ca si cand politistii i-au spus ceva extrem de normal. Cu atitudinea asta, sigur trebuia sa fie prins cu ani in urma. Vezi? Nu-i autentic.

Plusuri:
-Ai scris cu diacritice si ai avut prea putine greseli de tastare
-Ideea a fost originala, dupa parerea mea.
-Stilul tau e simplu, dar nu simplist. Nu prea ai descris lucruri materiale, stiu eu, cladiri, oameni etc., dar ai descris sentimente. Iar asta se pune.

Opinie personala:
Nu prea am fost impresionata, insa cred ca ideea originala si stilul tau o fac o lucrare buna.

Acum sper sa mai vina cineva ca sa compar.

Sus In jos
Elie.
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Prezentari + critici   Mar Sept 25, 2012 8:12 am

Un singur participant serios...din pacate. Pai si se pare ca Dee. a castigat oneshot-ul lunii .

Pentru probleme PM
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Prezentari + critici   

Sus In jos

Prezentari + critici
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Fiction :: ¤ Noutati, Anunturi & Stiri ¤ :: Concursurile Forumului :: Oneshot-ul Lunii-
Mergi direct la:  
Certificat Web